Як відома бельгійська баронеса єврейського походження Клара Гірш пов’язана з Галичиною
Тут цікаво
чи не так?
Благодійність у Галичині
Сподіваємось, ця розповідь заохотить самодостатніх галичан до філантропії та нагадає про перервану традицію благодійності на Галичині, яку наш фонд відроджує щоденною працею.
Чи ви знаєте, як відома бельгійська баронеса єврейського походження Клара Гірш пов’язана з Галичиною? Якщо ні – обов’язково прочитайте, і ви будете здивовані.
Цього дня 1833 року у єврейській родині в Антверпені народилася Клара Бішоффсхейм. Її батько був відомим фінансистом та сенатором. Дівчина отримала гуманітарну освіту. Знала 4 мови і після закінчення освіти стала секретарем свого батька. У 22 роки Клара взяла шлюб з бароном Морісом де Гіршем. Багато років той був підприємцем, мав власний банківський будинок. З часом він вирішив займатися благодійністю – і першим його помічником стала дружина Клара. Вона була його правою рукою: помічницею та секретарем.
У 1887 році пара пережила страшну трагедію. Помер єдиний (притому прийомний) син Гіршів. Після цього благодійність стала основною метою діяльності родини. Через рік Моріс де Гірш заснував власний благодійний фонд для просвітницької діяльності серед євреїв Галичини і Буковини, результатом роботи якого стало відкриття 48 шкіл і училищ, де навчалося 7859 учнів. Коли згоріло місто Стрий, саме де Гірш вислав наміснику 100 тисяч франків для його відбудови. А коли пожежа знищила місто Підгайці, Моріс особисто приїхав і роздавав гроші понад 700-м погорільцям. Без огляду на національність та віросповідання, він віддав понад 50 тисяч франків. Він будував не лише єврейські школи, а й загальноосвітні – наприклад, у Козлові. І дружина продовжила цю його діяльність.
Після смерті чоловіка вона успадкувала його статки. По два мільйони франків вона віддала Пастерівському інституту та Жіночому благодійному товариству в Парижі. На касу для бідних у Нью-Йорку виділила мільйон, ще майже стільки ж – на облаштування будинку для тих, хто одужує у Лондоні.
Півтора мільйони франків вона перерахувала у «шкільний фонд» в Галичині. Її особливим проханням було створення професійних жіночих училищ цим коштом. Окремо Клара виділила 300 000 франків на пенсійний фонд для галицьких вчителів. Відповідала жінка і на окремі прохання про допомогу, зокрема, перераховувала гроші одеському дитячому будинку та літній дитячій колонії. За останні роки життя Клара де Гірш встигла перерахувати на благодійність 60 мільйонів франків (нечувана сума для тих часів).
Про галицький шкільний фонд Клара не забула навіть у заповіті. Після смерті жінки він отримав ще 3 мільйони франків. Померла філантропка у 65 років у Парижі, залишивши по собі безліч добрих справ, про які ви, швидше за все, навіть не чули.