Літо 2023 виявилося періодом змін та активностей у сфері агробізнесу, крафтового виробництва в Україні.
З 09 по 11 червня, міста Стрий та Умань стали гостинними локаціями для проведення форумів, ярмарків та конференцій, що збирали фермерів, крафтовиків, науковців, громадських активістів та релігійних діячів.
. У Стрию, під час традиційного форуму-ярмарку “СтрийОрганікФест. Літо – 2023” гості та учасники зустрілися з метою обговорення та співпраці у сферах зайнятості місцевого населення, розвитку крафтових продуктів та популяризації органічного харчування.
У рамках цього форуму, 09 червня 2023, була проведена традиційна конференція «Мікроагробізнес. З чого розпочати?». Як завжди були дуже цікаві, практичні і досвідчені доповідачі.
Головними тематичними напрямками конференції стали представлення концепції роботи Міжнародного агротуристичного кластеру “Дністер-1362”, спрямованої на кооперацію, взаємодопомогу та мережування на основі цінностей родини, громади, країни та нації; ціннісні аспекти партнерства з Християнською Службою Порятунку через програму “Добрий господар”.
Були представлені: потенціал Національного природничого парку “Турківщина” для туризму, відпочинку; редизайн Бойківщини та можливість кластеризації малих бізнесів; можливості Кредитної спілки “Вигода” фінансувати агробізнес в регіоні та в Україні; практичні поради щодо початку власного сільськогосподарського підприємства та розвитку сільського господарства на селі від фермера з Тернопільщини Романа Слободяна; досвід ГО “ГоуФрендс” у створенні фермерського господарства з залученням внутрішньо переміщених осіб – досягнення та виклики; програма “Добрий господар” Благодійного фонду “Фонд громад “РІДНЯ” щодо структурування продовольчої безпеки через мережування та співпрацю з Християнською Службою Порятунку; як заробляти на вирощуванні малини; як можна заробляти (або втратити) на вирощуванні лохини.
Крім цього, учасники конференції мали можливість насолодитися різноманітними стравами та продукцією, що були представлені Лабораторією Смаку. Харчовий технолог Наталка Собчук та кухар Ігор Мазур презентували цікаві страви з використанням органічних інгредієнтів, таких як квасоля “Стрийський Ясь”, шпинат, цибуля-перо, кріп, петрушка вирощені в особистих селянських господарствах. Власниця мікроферми Юлія Солонинка з села Вівня приготувала для дегустації учасниками конференції дуже цікаві смаколики із квасолі “Стрийський Ясь”. Крафтовик Ірина Мотрук з Жидачівщини ділилася досвідом виробництва фруктової та овочевої пастили.
Олег Шмілик, координатор програми “Добрий господар” Фонду громад “Рідня”
Подібні тенденції розвитку крафтового виробництва та органічного харчування спостерігалися й на інших заходах. У місті Умань, 09-11 червня, пройшов інший форум-ярмарок, присвячений агротуризму, де зібралися представники галузі з метою обговорення розвитку крафтового виробництва в Україні. Зокрема, була звернута увага на мікроекономіку, яка базується на крафтових виробниках та народних майстрах. Форум-ярмарок був місцем зустрічі більш ніж 150 учасників, які обговорювали різні аспекти розвитку агротуризму.
Продукція учасників конференції
Наступним заходом, 16 червня 2023 року у Кам’янці-Подільському, стало навчання з питань юридично-правового напрямку та продажів через маркетплейси. Крім того, на локації “Білий пацюк” проведено першу спробу платного дегустаційного сету під назвою “Вечір вина та сиру”. У цьому заході брали участь виробники вина родини Зелениць та сири Лакон. Під час заходу відбулося публічне обговорення з участю бізнесу, влади та закладів освіти на тему мікроекономіки, яка базується на крафтових виробниках та народних майстрах.
Далі, 17 та 18 червня, дводенний захід присвячений розвитку Бойківщини на Прикарпатті. Акцент на крафтовому виробництві та його потенціалі для розвитку регіону.
Загалом, ці заходи свідчать про ріст і популярність крафтового виробництва, органічного харчування та розвитку сільського господарства на селі в Україні. Це свідчить про зростання інтересу до створення малих бізнесів у сільській місцевості та підтримку влади та громадськості у розвитку цих напрямків. Заходи такого роду стимулюють місцеве населення до зайнятості, сприяють розкриттю підприємницького потенціалу, розвитку туризму та підвищенню рівня життя на селі.
Ми крокуємо вперед, а значить долаємо шлях. Продовжуємо вдосконалювати свої підприємницькі та туристичні можливості сприяючи розвитку крафтового виробництва, агротуризму та мікроагробізнесу. Це дозволяє зміцнювати економіку країни, створювати нові робочі місця та забезпечувати стале зростання сільських територій.
Олег Шмілик, координатор програми “Добрий господар” Фонду громад “Рідня”.