Перший всеукраїнський форум громадянського суспільства, проведений БФ «Рідня» в Стрию у готельному комплексі «Золото Карпат», вже відійшов у пам’ять. Пристрасті вляглися, тож можемо проаналізувати побачене та почуте з холодною головою та навіть частково продемонструвати його вплив на наше життя.
Поява в залі людей у військовій формі, незважаючи на те, що завивань сирен тривоги того дня не було чути, все ж повертала увагу до проблем війни. Голова Наглядової ради Петро Маковський одразу ж після відкриття імпрези в особах заступника командира батальйону ТРО Володимира Іваницького та солдата Національної Гвардії України Василя Погара вручив 25 дронів тероборонівцям і по 10 безпілотників нацгвардійцям і воїнам 24 ОМБр. Ще два крилаті безпілотники разом із катапультою для запуску передали 93 ОМБР в особі воїна Михайла Кривого за позивним Професор. За цей час більшість із цих бойових пташок уже свою роботу зробила. Як повідомив Професор, один із відправлених йому БПЛА вразив достатньо жирну ціль. Вибухи було чути за пару десятків кілометрів.
Дискусії на Форумі розпочалися з розмови координатора БФ «Рідня» Святослава Сурми з директором Інституту фронтиру Євгеном Глібовицьким. Розмовляли про цінності розвитку громад на тлі війни. Спікер наголосив: щороку облради голосують про закриття якогось населеного пункту. Йде повзуча депопуляція. Що робити, аби зупинити її?
Пізніше, виступаючи в онлайн-форматі, Люція Регорікова з Чеської Республіки нагадала, що з подібною проблемою зустрілися й французи, які для її вирішення почали створювати місцеві групи активностей. Цією технологією успішно скористалися чехи. Через два тижні після Форуму відбулася конференціця Національної мережі локальної філантропії, на якій представники фондів громад з усієї України також цікавилися можливостями створення МГА як одного з дієвих методів вирішення проблеми, що насувається на всю державу. Тож БФ «Рідня» став локомотивом того, що виправдало себе в Європі та має допомогти і нашій державі.
Другий спікер, проректор УКУ Мирослав Маринович, вжив дуже потужний образ, коли мова зайшла про нашу єдність. Він сказав, що любить слухати хоровий спів. Чому? Тому, що всі співають різними голосами, але…в одній тональності. Саме єдина тональність, а не спів в унісон, створює гармонію. Тому не треба вимагати ні від МГА, ні від фондів громад співу в унісон, але без єдиної тональності гармонії не вийде.
(Прикладом роботи в єдиній тональності стала підсумкова конференція «Філантропія об’єднує покоління», яка відбулась згодом, через кілька тижнів. Три дні роботи з людьми різної ментальності, різного віку, з різних кутків держави створювали враження гармонійного співу такого колективу на зразок хору імені Григорія Верьовки. Іноземці, котрі прибули сюди з навчальною місією, самі відчули тональність і стали учасниками цього хору. (Автор)
Відомий історик Ярослав Грицак, який був ще одним спікером Форуму – людина неординарна. Його порівняння України з Палестиною Європи різні люди сприйняли по-різному. Все залежить від того, який зміст у це вкласти. Бо ж землею Палестини ступали ноги Самого Господа. Просто українська земля подібно до біблійної палестинської опинилася на пограниччі світів, і тому в Україні народжується нова якість. Зрештою, пан Грицак не першим заговорив про те, що місія народу, який опинився на межі світів – творити нове життя. Декалог українського націоналіста починається словами: «Я — Дух одвічної стихії, що зберіг Тебе від татарської потопи й поставив на грані двох світів творити нове життя».
(Острівки нового життя вже можна побачити. Минулого тижня БФ «Рідня» спільно з чеськими партнерами MND\Eco Optima провів конференцію для фахівців вітрової енергетики України. В його рамках відбулася екскурсія на вітропарк «Орів». Це тільки початок того, що нас чекає в майбутньому. (Автор)